Trustpilot
Vstúpiť
Slovak
February 8. 2022 Aktuality

India predstavila vlastnú digitálnu menu krytú centrálnou bankou

India plánuje spustenie digitálnej rupie

Indická ministerka financií na začiatku februára oznámila plánované spustenie digitálnej rupie. Mena bude krytá indickou centrálnou bankou a pôjde o ekvivalent klasickej rupie vymeniteľný za tú digitálnu v pomere 1:1.

Ministerka Nirmala Sitharamanová oznámila spustenie digitálnej meny vydávanej centrálnou bankou (CBDC) v každoročnom prejave k ekonomickému stavu Indie. Súčasne však oznámila, že v druhej najľudnatejšej krajine sveta bude novo platiť 30% daň zo ziskov z digitálnych aktív okrem práve digitálnych rupií.

Digitálna rupia vs kryptomeny

Digitálna rupia začne vydávať Rezervná banka Indie počas tohto roku. Podľa Sitharamanovej ide o "veľký posun v digitálnej ekonomike". Najväčšou výhodou štátom vydávaných digitálnych rupií je zníženie nákladov na výrobu hotových peňazí a online transakcie (vďaka absencii bankových poplatkov).

Nejde však o kryptomenu v pravom slova zmysle. Digitálna rupia by síce mala fungovať na blockchaine, ale na rozdiel od kryptomien, ako je napríklad Bitcoin či Ethereum, nie je decentralizovaná, pretože ju môže voľne vydávať indická vláda.

Vzostup digitálnych mien

Podľa Atlantickej rady je dnes na svete celkom 87 štátov, ktoré pracujú na vlastnej digitálnej mene vydávanej centrálnou bankou. Tento trend značí, že si aj vlády stále viac uvedomujú výhody virtuálnych peňazí, či už ide o efektivitu, rýchlosť transakcií alebo nižšie náklady.

Podobným smerom sa zhruba pred dvoma rokmi vydala aj Čína. Tá v súčasnej dobe „testuje“ svoj digitálny juan, ktorý má podľa čínskej centrálnej banky cez 260 miliónov aktívnych užívateľov a boli pomocou neho už vykonané transakcie v celkovej hodnote viac ako 14 miliárd dolárov.

Problém s CBDC je nedostatok súkromia. Pretože ich vydávajú štátne orgány, dávajú vládam väčšiu moc pri sledovaní transakcií svojich občanov. V tom zostáva zachovaná výhoda, a stále sa podčiarkuje dôležitosť, decentralizovaných kryptomien, ako je Bitcoin či Ethereum, ktoré nie sú závislé na žiadnom orgáne, a transakcie s nimi sú teda úplne anonymné.