Trustpilot
Vstúpiť
Slovak
November 3. 2021 Aktuality

Zakladateľ Twitteru postaví vlastnú farmu na ťažbu Bitcoinu. Chce pritom podporiť rozšírenie kryptomeny medzi bežných ľudí

Ťažba bitcoinov pomocou vlastných kremíkových čipov

Jack Dorsey, okrem iného aj zakladateľ a riaditeľ Twitteru, oznámil, že jeho spoločnosť Square zvažuje vybudovanie systému na ťažbu bitcoinov založeného na vlastných kremíkových čipoch. Čo to bude znamenať pre obyčajných občanov aj budúcnosť celého bitcoinového sveta?

Spoločnosť Square už v minulosti podnikla kroky na to, aby sa uchovávanie bitcoinov a platby s nimi stali viac mainstreamovou záležitosťou. Vyvíja tak napríklad vlastnú hardvérovú peňaženku vhodnú práve na úschovu najhodnotnejšej kryptomeny sveta. Myšlienkou celého projektu je pritom maximálna jednoduchosť pre bežného používateľa

Vlastná farma na bitcoiny

Bitcoiny by sa navyše mali stať významnou súčasťou aj Twitteru. Táto populárna sociálna sieť tak novo umožňuje lightning network transakcie, vďaka ktorým môžu bežní používatelia podporovať svojich obľúbených autorov alebo si môžu bitcoiny posielať medzi sebou.

Že to zakladateľ Twitteru a Square, Jack Dorsey s bitcoinom myslí vážne, dokazujú aj ďalšie plány. Na Twitteri totiž Dorsey uviedol, že Square zvažuje vybudovanie vlastnej farmy na ťažbu bitcoinov. Tá by mala byť postavená na báze open source a na lacnejšom hardvéri v podobe vlastných kremíkových čipov. Tie by mali byť v budúcnosti určené pre jednotlivcov i podniky po celom svete.

Vráti sa bitcoin späť do rúk malých ťažiarov?

Vývoj kremíkových čipov je mimoriadne nákladný a vyžaduje dlhodobé investície. Je preto v tejto chvíli sústredený do rúk len niekoľko málo spoločností. Dorsey tak bude musieť so svojim tímom pri vývoji nového hardvéru prekonať mnoho prekážok.

Projektom bol poverený špeciálne vyčlenený expertný tím. Ten má viesť Jesse Dorogusker, vedúci hardvéru v Square a bývalý inžinier značky Apple. Tento muž už predtým stál pri zrode hardvérovej peňaženky.

Ak by sa jeho tímu nové kremíkové čipy naozaj podarilo vytvoriť, praktickým dopadom tejto inovácie by mohla byť ešte väčšia decentralizácia bitcoinu a jeho ťažba by sa mohla začať znova vyplácať aj drobným ťažiarom. Súčasne by to malo znamenať zvýšenie bezpečnosti bitcoinovej siete. Vďaka tomu by sa Bitcoin stal nielen cennejším, ale zároveň stabilnejším.

Vďaka inováciám v oblasti kremíka, softvéru a integrácie si navyše Square kladie za cieľ distribuovať energeticky účinné riešenia pre ťažbu. Proces ťaženia, pri ktorom sa bitcoiny získavajú, je totiž často kritizovaný pre vysokú spotrebu energie. Ťažba bitcoinu tak musí podľa Dorseyho „pokročiť smerom k čistému a efektívnemu využívaniu energie“.