Trustpilot
Vstúpiť
Slovak
October 25. 2021 Aktuality

Stvoriteľ Bitcoinu je medzi 20 najbohatšími ľuďmi na planéte. Svet pritom stále nepozná jeho identitu

Existuje vôbec Satoshi Nakamoto?

 

Bitcoin búra rekord za rekordom a nedávno dokonca prekonal hodnotu 66 tisíc dolárov za kus. Takéto správy pritom nerobia radosť len jeho obyčajným priaznivcom a držiteľom Bitcoinu. Vývoj ceny najhodnotnejšej kryptomeny sveta ale s napätím pravděpodobně sleduje aj jej stvoriteľ Satoshi Nakamoto, ktorý sa vďaka jej stúpajúcej cene dostal medzi 20 najbohatších ľudí sveta. Čo o ňom ale vôbec vieme?

Popularita Bitcoinu neustále rastie a len málokto teraz tipuje, že by tento trend mal skončiť. Čím ďalej tým viac spoločností prijíma platby v tejto kryptomene a niektoré štáty ju dokonca legalizujú ako plnohodnotné platidlo.

Radosť zo stále posilňujúcej pozície Bitcoinu má pravdepodobne aj samotný stvoriteľ tejto kryptomeny - Satoshi Nakamoto. Ten by mal totiž podľa odhadov držať približne 1 milión Bitcoinov, ktoré by tak pri súčasnom kurze mohli mať celkovú hodnotu vyše 60 miliárd dolárov. Takéto imanie by Nakamota dostalo medzi dvadsiatku najbohatších ľudí planéty. Problém tkvie v tom, že netušíme, či niekto taký vôbec existuje.

Skupina, alebo jedinec?

Bitcoin nespadol z čistého neba. Niekto ho vytvoriť musel. Ten niekto kedysi prevádzkoval webové stránky Bitcoin.org, kde o sebe písal ako o "Satoshi Nakamoto". Doteraz však svet nevie, či išlo o jedinca, či nejakú skupinu, o reálne meno, alebo iba pseudonym. Tvorca alebo tvorcovia Bitcoinu totiž okolo roku 2011 odišli do ústrania a na verejnosti od tej doby nevystupovali.

Čím populárnejším sa Bitcoin stal, tým viac verejnosť začala prahnúť po zistení, kto vlastne stojí za vznikom Bitcoinu. Investigatívni novinári i nadšení jedinci odvtedy vypátrali desiatky osobností z celého sveta, ktorí by potenciálne mohli byť stvoritelia Bitcoinu. U nikoho však nenašli dostatočné dôkazy, že ide o ozajstného strojcu Bitcoina. Začalo sa tak špekulovať aj o tom, či je vlastne povestný "Satoshi Nakamoto" vôbec nažive.

 Ak však Satoshi Nakamoto naozaj existuje, bude pravdepodobne veľmi dobre zabezpečený. Skupina Whale Alert v júli roku 2020 analyzovala niekoľko vyčnievajúcich blockchainových transakcií. Vďaka tým dospela k záveru, že ak má Satoshi stále všetky Bitcoiny, ktoré kedy vyťažil, má ich k dispozícii asi 1 125 000.

Ako sme už spomenuli, pri dnešnom kurze by to bolo dostatočne na to, aby to záhadného stvoriteľa Bitcoinu dostalo medzi 20 najbohatších ľudí sveta. Je tak nezodpovedanou otázkou, či si tento multimiliardár naozaj tak starostlivo stráži svoje súkromie, alebo či napríklad vôbec existuje.

Príbeh o Satoshi Nakamoto sa môže zdať neuveriteľný. Väčšinu ľudí však dnes zaujíma len cena Bitcoinu. A tá sa pravdepodobne bude pohybovať ešte nejaký čas smerom nahor nehľadiac na to, kto a kde Satoshi vlastne je.