Trustpilot
Vstúpiť
Slovak
September 22. 2021 Aktuality

Ukrajina legalizuje najhodnotnejšiu kryptomenu sveta, uzákoní platby Bitcoinom

Bitcoinu svitá na lepšie časy na Ukrajine

Ukrajinský parlament schválil zákon, ktorý konečne definuje pozíciu Bitcoinu na tamojšom trhu. Stane sa tak už piatou krajinou sveta, ktorá takýto krok urobila. Až doteraz bolo na Ukrajine obchodovanie s Bitcoinom právne sporné, pretože sa často používal k podvodom a praniu špinavých peňazí. Tomu by sa malo teraz zamedziť.

Nový zákon, ktorý ustanovuje pozíciu Bitcoinu na ukrajinskom finančnom trhu, prijali poslanci 8. septembra silnou väčšinou. Pre jeho prijatie hlasovalo 276 prítomných zákonodarcov, proti sa vyslovilo iba 6 z nich. Až doteraz nebolo jasné, či je obchodovanie s Bitcoinom na Ukrajine legálne alebo nie. Tunajšie policajné orgány však často obchody s Bitcoinom skúmali, pretože kryptomena bola hojne používaná pre rôzne podvody či pranie špinavých peňazí.

Novo prijatý zákon by mal však tomuto trendu priniesť koniec. Hoci, na rozdiel napríklad od Hondurasu, Ukrajina nestavia Bitcoin na rovnakú úroveň s oficiálnou menou, povoľuje len jeho voľné obchodovanie. To otvára cestu k tomu, aby mohli bez akýchkoľvek problémov začať prijímať Bitcoin tamojšie podniky. Zároveň vďaka tomu, že je teraz Bitcoin oficiálne uznaný, bude môcť štát chrániť svojich občanov pred možnými krádežemi, ktoré sa týkajú tejto kryptomeny.

Okrem toho, že sa tak vďaka zákonu otvoria dvere pre platby s Bitcoinom občanom aj firmám, môže jeho ťažba pomôcť so súčasným prebytkom energie na Ukrajine. Už čoskoro by dokonca mala v blízkosti najväčšej európskej jadrovej elektrárne Záporožie čoskoro vzniknúť veľká farma na ťažbu Bitcoinu. Podľa niektorých zdrojov by sa výška investície do nej mala vyšplhať až na 700 miliárd dolárov a podobné ťažobné komplexy by mali vzniknúť aj pri zvyšných troch ukrajinských jadrových elektrárňach. Tieto kroky znamenajú pre Bitcoin na Ukrajine dobrú správu a naznačujú, že kryptomeny majú v tejto východoeurópskej krajine sľubnú budúcnosť.