Trustpilot
Vstúpiť
Slovak
August 24. 2021 Aktuality

Centrálne banky sa chystajú investovať do kryptomien

Správa Juhokórejskej centrálnej banky

Bitcoin kvôli svojej decentralizácii bol a je pre mnohé banky tŕňom v oku. Prišiel však čas prispôsobiť sa moderným trendom. Alebo aspoň to si myslí Juhokórejská centrálna banka. Vydala totiž crypto-friendly správu o tom, ako pozitívnu úlohu by investície do kryptomien mohli hrať v rozvoji štátnej ekonomiky.

Dňa 8. augusta vydala Juhokórejská centrálna banka (BOK) správu s názvom "Možnosť zmeny paradigmy vo finančnom sektore spôsobenej digitálnou inováciou". V nej sa uvažuje o nahradení tradičnej meny kryptomenou Bitcoin či Altcoinami. Nejde síce o záväzný právny dokument, ale predstavuje názory profesionálnych ekonómov z BOK. Podľa juhokórejskej televíznej stanice SBS a novín SEGY Ilbo je predmetom správy skúmania, či súkromné krypto aktíva, ako je Bitcoin, môžu v budúcnosti nahradiť úlohu legálnej meny. To by mohlo fungovať na takom princípe, že by digitálne aktívum získalo rolu "digitálneho zlata", a potom by sa využívalo v boji s infláciou.

K téme investovania centrálnych bánk do kryptomien sa vyjadrila napríklad výkonná a investičná riaditeľka spoločnosti ARK Invest Cathie Woodová. Podľa nej by centrálne banky mohli do svojich súvah (tj. Výkaz o majetku podniku a o zdrojoch jeho krytia) pridávať kryptomeny, aby sa ochránili pred účinkami deflácie pri ochladení ekonomického boomu. Pre magazín CoinDesk dokonca vyhlásila, že by nielen centrálne banky, ale aj celá eurozóna mohla držať Bitcoin ako tvrdé aktíva. To všetko vraj kvôli tomu, že klesajú hodnoty mien jednotlivých štátov.

Napriek tomu, že mnoho centrálnych bánk ku kryptomenám stále drží konzervatívny postoj, je vidieť, že v sektore kryptomien začína výrazná zmena. Podľa doterajších vyjadrení nielen Woodovej, ale aj ďalších expertov, teda môžeme súdiť, že podobné novinky sa budú postupne objavovať aj v ďalších kútoch sveta.