Trustpilot
Vstúpiť
Slovak
June 14. 2021 Aktuality

Prečo stále nie je neskoro investovať do Bitcoinu?

Pre a proti pri investovaní do Bitcoinu

Bitcoin je jedným z najkontroverznejších pojmov, keď príde reč na investície. Jedni hovoria, že ide o bublinu, druhí zase, že sú kryptomena moderné zlato. Ako to teda v súčasnosti s Bitcoinom naozaj vyzerá? Pre koho sa hodí a kto by od neho mal radšej držať ruky preč?   

Tento rok v apríli prekročil Bitcoin hranicu 60 tisíc dolárov, a vyšplhal sa tak na svoje doterajšie maximum. Na začiatku roka sa pritom jeho cena pohybovala len okolo 30 tisíc amerických dolárov. Krátko po dosiahnutí vrcholu sa však jeho cena zachvela a behom pár týždňov sa vrátila späť k hodnote, na ktorej bola v januári. 

Kritici najhodnotnejšej kryptomeny sveta oslavovali, jej držitelia naopak zasmutnili. Nešlo však o nejaké nešťastie, prepad mal jasné príčiny. Tou prvou bolo oznámenie podnikateľa Elona Muska o tom, že jeho automobilka Tesla už nebude prijímať platby v Bitcoinoch. Druhú ranu zasadila čínska vláda , keď oznámila, že chce proti kryptomenám zasiahnuť. Ponúka sa teda otázka, či bude Bitcoin aj naďalej tým digitálnym zázrakom, ktorým bol doteraz. 

Pre a proti

Najprv je potrebné si vyjasniť, aké sú vlastne výhody a nevýhody Bitcoinu. Kritici argumentujú tým, že moderné meny majú za úlohu držať hodnotu. To ale kryptomena kvôli výkyvom svojich cien poväčšinou nespĺňajú. Je teda otázka, koľko spoločností bude v budúcnosti ochotných akceptovať platby v " nestálej " mene. Druhým najväčším výkričníkom môžu byť potenciálne vládne regulácie. Už teraz sa totiž od niektorých, avšak len malé časti, politikov ozývajú hlasy povzbudzujúce obmedzenie obchodu s kryptomenami.  

Obhajcovia naopak hovoria o Bitcoine ako o univerzálnej mene budúcnosti - zlatu 2.0. Veria, že vďaka jednoduchému ukladaniu a posielaniu si udržia kúpnu silu a bude aj naďalej rásť. Niektorí považujú kryptomenu za základ novej formy internetu. "Má toho ešte veľa prísť, takže ešte rozhodne nie je neskoro na to naskočiť do kryptomeny a toto pozastavenie rastu môže byť dobrá kúpna príležitosť," hovorí napríklad riaditeľ Nadácie pre štúdiá cyklov Richard Smith .

Krátkodobá vs. dlhodobá investícia

Problém teda nie je v samotnej kryptomene, ale skôr v prístupe k nej. Kupovať si Bitcoin na krátku dobu a predpovedať, akú cenu bude mať za niekoľko hodín či dní, je ako veštiť z krištáľovej gule. Neexistuje totiž nič hmatateľného, podľa čoho by išla posúdiť aktuálny dopyt. Ak sa ale pozrieme na históriu Bitcoinu, zistíme, že podobných výkyvov mal nespočetne.   

Kľúč k úspešnej investícií je preto jednoduchá ignorácia aktuálnych vplyvov a vnímania Bitcoinu ako dlhodobej investície. Raz totiž spadne, druhýkrát zas vylezie hore. Za posledné roky  sa však celkovo graf jeho hodnoty plazí neúprosne vyššie a vyššie. A podľa veľkej časti expertov, to tak ešte nejaký čas bude , nehľadiac na to, kde kto čo vyhlási, alebo ako sa zachová tá či oná spoločnosť.